Werkze.pl używa plików cookie. Kliknij przycisk akceptuj, aby ukryć tę wiadomość.

Badania krwi

 

Badania krwi w Holandii

 

Badania laboratoryjne w Holandii wykonuje się TYLKO na zlecenie lekarza rodzinnego. Nie ma takiej możliwości, żeby podejść do laboratorium i wykonać serię podstawowych badań krwi, moczu itd. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj nasz artyuł!

 

Różnica między Polską a Holandią

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, że kiedy tylko coś zbudzi naszą czujność robimy badania. Czasem nawet lekarz ich nie zleca. W Holandii jest dokładnie na odwrót. Tu mało kto myśli o tym, żeby zrobić sobie badania. Tylko pacjenci przewlekle chorzy, którzy są pod opieką lekarza robią sobie badania krwi regularnie. Dla pacjentów zdrowych, jeżeli zachodzi potrzeba lekarz domowy wysyła na badania krwi, moczu, usg, rentgen, tomograf itd. po uprzedniej rozmowie z nim.

 

Czy można dostać skierowanie na badania przez telefon

Lekarz domowy w Holandii nie wydaje żadnego skierowania przez telefon. Jeśli skieruje pacjenta na badania albo do specjalisty to zrobi to tylko po spotkaniu z nim, a skierowanie wyśle mailem. Dlatego pacjent nigdy nie dostaje nic do ręki, wszystko zostaje w systemie i trafia tam gdzie powinno.

 

Czy można załatwić to na własną rękę

Niestety nie. O tym decyduje TYLKO lekarz rodzinny w Holandii, i tylko rodzinny kieruje na te badania. Niemożliwa jest zatem sytuacja kiedy ze skręconą kostką podjedziesz do szpitala, żeby zrobiono Ci rentgen czy nie masz złamania. Jeśli będziesz próbować go ominąć i zjawisz się na ostrym dyżurze, a asystentka stwierdzi, że nie ma zagrożenia życia, odeśle Cię z powrotem do lekarza rodzinnego. Tak samo będzie z badaniem krwi, moczu, usg, rezonansu i tomografu. O tych badaniach nie decyduje pacjent w Holandii.

 

 

badania