Werkze.pl używa plików cookie. Kliknij przycisk akceptuj, aby ukryć tę wiadomość.

Jak napisać dobre cv?

Dobre cv

 

Nasi rodzice pracowali u swojego pracodawcy latami i nauczyli nas, że dobra praca to stała praca. Tylko, że czasy się zmieniły i teraz dobra praca to ta, która daje satysfakcję, dobre zarobki i rozwija. Czasem zdarza się tak, że to wszystko jest u jednego pracodawcy, więc możesz tam siedzieć długo. Zazwyczaj jednak tak nie jest, więc nikt latami nie chce przesiadywać w tym samym zakładzie pracy. Specyfika Twojej sytuacji jeszcze jest taka, że praca jaką wykonujesz przez biuro pośrednictwa pracy jest z założenia czasowa. Dlatego często się zmienia, a więc Ty co jakiś czas szukasz nowej. Jeśli zastanawiasz się tym razem czy nie lepiej byłoby poszukać czegoś innego niż dotychczas lub lepszego to radzimy Ci napisać dobre cv. W tym artykule wytłumaczymy Ci co jest w nim ważne a co nie.

Na pewno wiesz, że cv to historia Twojego zatrudnienia w pigułce. Możesz jednak nie wiedzieć, że rekruterzy różnie patrzą na spływające do nich strumieniami cv od potencjalnych kandydatów.

Zacznijmy od Twoich danych osobowych:

  • Imię i nazwisko: czasy pozmieniały się na tyle, że można już pisać Kasia zamiast Katarzyna, Tomek zamiast Tomasz itd. Jeśli wolisz, żeby ktoś nazywał Cię Kasią, a nie Katarzyną to śmiało możesz tak napisać. Niepotrzebne jest jednak pisanie wszystkich swoich imion (Anna Maria Teresa), bo to w cv nie jest ważne.
  • Data urodzenia: data jest ważna, ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz jej pisać to nie musisz. Rekruter wywnioskuje w jakim jesteś wieku po innych danych Twojego cv, np. dacie ukończenia szkoły. Wiele osób boi się przyznać do wieku, bo to może zaważyć na tym czy zostaną przyjęci do pracy czy nie. Im człowiek starszy tym bardziej to martwi. Otóż wielu pracodawców woli właśnie pracowników doświadczonych, dlatego, że takie osoby więcej przeżyły i lepiej przystosowują się do nowych sytuacji.
  • Numer telefonu i adres email: Te najważniejsze dane często są wpisywane z błędami, przez co rekruter nie może się skontaktować z kandydatem. Pamiętaj, żeby podawać ten numer telefonu, pod którym jesteś uchwytny. Jeżeli do godziny 16ej nie możesz odebrać telefonu to podaj to na swoim cv i poproś o kontakt mailowy, a potem oddzwoń do rekrutera. Nie podawaj 3 różnych numerów telefonu, podaj jeden, ten którym posługujesz się na codzień. Zwróć również uwagę na adres email czy nie zawiera w sobie błędów.
  • Adres zamieszkania nie jest ważny, możesz go podać, ale nie musisz.
  • Zdjęcie jest zawsze mile widziane, ale nie jest konieczne. Jeśli decydujesz się na pokazanie zdjęcia wybierz takie, które będzie neutralne i aktualne.

 

Poniżej parę rad jak patrzeć na swoje cv, i jak je napisać.

  • Na co reagujesz

Zastanów się na jakie ogłoszenie reagujesz. Jeśli ma to być praca produkcyjna gdzie znajomość języka jest wystarczająca w stopniu podstawowym, to rekruter nie będzie patrzył na to jaki był profil Twojej klasy licealnej. Najważniejsze w Twoim cv będzie to, czy masz już doświadczenie w pracy produkcyjnej i jaka to była praca. 

Jeśli jednak aplikujesz na coś bardziej ambitnego zastanów się dobrze, która z dotychczasowych prac była podobna i jak możesz opisać swoje obowiązki tak by pasowały do tej oferty.

  • Referencje

Jeśli podajesz kolejno nazwy firm zastanów się, przy których warto dać imię i nazwisko brygadzisty lub bezpośredniego przełożonego. Często rekruterzy dzwonią i pytają o referencje. Jeśli masz firmy w swoim cv gdzie dobrze Ci się pracowało warto to wpisać. Jeśli natomiast masz firmę w swoim cv gdzie trudno było ci się dogadać z przełożonym (a to zdarza się każdemu), to lepiej jest szczegółowo opisać swoje obowiązki, niż podawać imię i nazwisko kogoś kto Cię nie zareklamuje.

  • Pobobieństwa

Każdy pracodawca chce mieć takiego pracownika, który albo będzie chętny do przyuczenia się albo przychodząc będzie już miał pewne umiejętności, które liczą się w jego firmie. Dlaczego? Powód jest prosty, każdy nowy pracownik musi być przyuczony, a to wymaga czasu, którego zazwyczaj nikt za bardzo nie ma. Dlatego im bardziej pasujesz w opis kandydata tym większa szansa, że rekruter Cię wybierze. 

Zastanów się dobrze kogo potrzebuje pracodawca, i tak opisz swoje umiejętności i doświadczenie, żeby Twoje przyjście na stanowisko pracy mogło mu pomóc.

Jeśli natomiast nie masz potrzebnych umiejętności lub doświadczenia, ale wiesz, że możesz się tego nauczyć, albo że to cię interesuje to też to napisz. Pracodawcy chcą przede wszystkim pracowników, którzy będą chętni do pracy.