Werkze.pl używa plików cookie. Kliknij przycisk akceptuj, aby ukryć tę wiadomość.

Narodziny dziecka w Holandii

Poród w Holandii

 

Narodziny dziecka w Hoaldnii wyglądają inaczej niż w Polsce. 

Położna

Jeżeli nie ma problemów ciążę prowadzi położna, w Holandii ginekolog nie zajmuje się prowadzeniem ciąży, chyba że jest to ciąża zagrożona. Jeśli się okaże, że pojawi się cokolwiek j niepokojącego położna natychmiast wyśle Cię do ginekologa. Jeśli natomiast tego nie będzi,  będziesz prowadzona przez położną. Ten system sprawdza się o wiele lepiej, bowiem poznasz ją i inne położne z przychodni, i jak przyjdzie moment porodu to będziesz rodzić z osobą, krórą dobrze znasz, i która jest kobietą. 

 

Zwolnienie lekarskie

W Holandii nie ma zwyczaju brania zwolnienia lekarskiego od lekarza na czas ciąży. Położne też nie wydają zwolnień. Jeżeli jesteś chora podczas ciąży to zawsze możesz zostać w domu, i nadal pozostajesz pod opieką położnej. Jeśli choroba zagraża ciąży, położna pomoże Ci natychmiast i zorganizuje potrzebną opieke specjalisty.

 

Poród w domu

W Holandii wierzy się, że poród w domu jest najlepszy dla mamy i dla dziecka. Wszystko odbywa się w znajomym miejscu i drogą naturalną. Poród jest sprawą intymną, a psychiczne nastawienie matki jest podstawą sukcesu, dlatego środowisko domowe jest najlepsze. To w sytuacji jeśli wszystko przebiega standardowo, jeśli jednak jest zagrożenie ciąży, dziecko leży główką w dół, lub są inne przeciwwskazania będziesz rodzić na pewno w szpitalu. 

 

Cesarskie cięcie

Holenderki nie znają tego, żeby rodzić na żądanie przez cesarkie cięcie. Tu każda próbuje rodzić naturalnie chyba, że nie można ze względów medycznych, wtedy razem z ginekologiem i położną zdecydujecie o tym co i jak dalej. 

 

Znieczulenie

W Holandii nie daje się znieczulenia podczas porodu. Po pierwsze dlatego, że podczas porodu w domu położna nie jest anestezjologiem i nie wolno jej tego robić. Po drugie dlatego, że wierzy się, że jeśli nie ma przeciwwskazań to znieczulenie nie jest potrzebne i lepiej jest rodzić siłami natury. Cudzoziemki jednak mają z tym kłopot i często jednak chcą dostać znieczulenie zewnątrzoponowe. Jeśli pacjentka bardzo chce i porozmawia o tym z położną, że jej strach jest ogromny i nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia możliwe jest zorgnizowanie porodu w szpitalu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Trzeba to jednak ustalić na długo przed porodem, potrzebna będzie bowiem wizyta u anestezjologa zanim wszystko się zacznie. 

 

Urlop macierzyński 

Każda pracująca kobieta w ciąży ma prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego. Najlepiej 6 tygodni przed porodem i 10 po porodzie. Nie można czekać do dnia porodu i potem wziąć 16 tyogni wolnego. Przynajmniej na ostatnie 4 tygodnie przed terminem porodu TRZEBA skończyć pracę, a najlepiej na 6 tygodni przed terminem. 

Jako rodzice pracownicy mają też prawo do urlopu rodzicielskiego aż do 8 roku życia dziecka, zarówno mama jak i tata posiadają to prawo. Jest to osobny urlop niż macierzyński i ten MUSI być ustalony z pracodawcą. 

Urlop i zasiłek podczas urlopu macierzyńskiego załatwiane są w UWV. W linku poniżej odyłamy do strony UWV, która jest niestety tylko po holendersku. 

https://www.uwv.nl/particulieren/zwanger-adoptie-pleegzorg/zwanger-met-werkgever/ik-ben-zwanger-en-heb-een-werkgever/index.aspx